Blog

Sie 05, 2017

Jak rozpoznać srebro?

Coraz więcej osób decyduje się zakupić srebrne pierścionki, kolczyki, czy inne wyroby jubilerskie nie bezpośrednio w salonie, a w internetowych sklepach z biżuterią. Jak sprawdzić, czy posiadana biżuteria srebrna jest prawdziwa? Istnieje kilka prostych domowych sposobów, dzięki którym przekonamy się, czy posiadane srebro jest autentyczne i unikniemy zakupu ozdób od nieuczciwego sprzedawcy.

Srebrna biżuteria – czy jest prawdziwa?

Prawdziwe srebro nie reaguje na magnes, wystarczy więc przyłożyć srebrny łańcuszek lub inny wyrób ze srebra do magnesu – jeżeli przedmiot nie zareaguje i nie drgnie, może to oznaczać, że jest z autentycznej próby srebra. Jednak aby zwiększyć to prawdopodobieństwo, warto również przeprowadzić próbę probierczą. W jaki sposób?

Należy wziąć dany wyrób ze srebra pod szkło powiększające i sprawdzić, jaką posiada wybitą cechę probierczą (najbardziej popularna w przypadku biżuterii ze srebra w Polsce jest próba 925). W przypadku odziedziczonej biżuterii sprawa może być bardziej skomplikowana. Nawet jeżeli po zetknięciu z magnesem biżuteria się poruszy, nie oznacza to, że jest ona bezwartościowa. Może się okazać, że została ona wykonana z o wiele bardziej drogocennego metalu, jakim jest platyna, która reaguje na magnes.

Cena srebra

Czy jeżeli ktoś zaoferowałby nam pierścionek z brylantem za 20 złotych, potraktowalibyśmy poważnie taką ofertę? Oczywiście, że nie. Dlatego zanim kupimy srebrne bransoletki, kolczyki, czy pierścionki w sieci, zorientujmy się jak mniej więcej wyglądają rynkowe ceny srebra oraz kamieni szlachetnych.

Oczywiście domowe metody sprawdzania autentyczności biżuterii ze srebra nigdy nie są w 100% skuteczne, dlatego warto udać się z ozdobami do profesjonalnego salonu jubilerskiego, gdzie fachowcy w oparciu o swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie rozwieją nasze wątpliwości.

Comments are closed.