Blog

Sie 05, 2017

Jak czyścić złotą biżuterię? Porady jubilerskie

Biżuteria złota z upływem czasu traci swój niezwykły blask, pojawiają się rysy, zadrapania oraz osad, podobnie jak w przypadku innych wyrobów jubilerskich. Jest to całkiem naturalny proces, co nie znaczy, że nieodwracalny. Poniżej przedstawiamy kilka metod, które sprawią, że biżuteria ze złota znów będzie zachwycać swoim niepowtarzalnym pięknem.

Jak wyczyścić złoto bez dodatkowych ozdób?

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów jest czyszczenie złotej biżuterii (tylko tej bez dodatkowych ozdobnych elementów) za pomocą delikatnego płynu do mycia naczyń. Wystarczy przygotować naczynie z ciepłą wodą, dodać kilka kropel płynu, wymieszać całość, aby powstała piana i zamoczyć biżuterię na około kwadrans. Następnie należy wyjąć wyroby ze złota i delikatnie je oczyścić, używając szczoteczki z bardzo miękkim włosiem, aby nie porysować złotej powierzchni ozdób.

Jeżeli biżuteria ze złota jest mocno zabrudzona, możemy dodać do wody dodatkowo pół łyżeczki sody oczyszczonej. W przypadku delikatnych zabrudzeń dobrym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń z biżuterii będzie także użycie ciepłej wody z mydłem. Po umyciu należy wytrzeć do sucha złote kolczyki, łańcuszki czy inne cenne wyroby. Pamiętajmy, aby nigdy nie wkładać ozdób ze złota do bardzo gorącej wody.

Złoty pierścionek z kamieniem – jak czyścić?

W przypadku biżuterii z dodatkowymi elementami (np. pierścionki z brylantem lub rubinem) nie zaleca się zanurzania jej w wodzie. Bezpieczniej jest wyczyścić taki ozdobny wyrób za pomocą miękkiej szmatki, zwilżonej w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Wystarczy pocierać biżuterię kawałkiem materiału, aż do chwili, gdy odzyska połysk.

Jeżeli nasze złote pierścionki lub inne elementy biżuterii ze złota są bardzo zabrudzone, powierzmy ich pielęgnację profesjonalistom. Złotnik wyczyści nasze ozdoby za pomocą profesjonalnych preparatów i znów będą cieszyć nasze oczy swoim szlachetnym blaskiem.

Comments are closed.